Урок №37                          Біологія 8 клас                                                                                                                                    
Тема : Будова нервової ситеми людини . Центральна і периферична нервова система .

Мета :

Навчальна : Ознайомити учнів з будовою нервової системи людини ; поглибити знання про центральну та периферичну нервову систему на основі знань учнів про будову нервової системи різних тварин , зокрема ссавців ; розкрити значення центральної та периферичної нервової системи для забезпечення взаємозв’язку між органами та узгодження функцій організму зі змінами довкілля .

Розвиваюча : створити умови для розвитку інтелектуальних умінь учнів ; уміння аналізувати,порівнювати, узагальнювати, вирішувати проблему, висувати  гіпотези, виділяти головне, робити самостійні висновки ; створити умови для розвитку умінь учнів  ; продовжити формування уміння працювати з підручником і додатковою літературою .

Виховна :  виховувати  такі якості, як дисциплінованість, організованість, відпо-відальність;   інтерес до предмета біології .

Міжпредметні зв'язки  : основи здоров'я , фізика , історія .

Терміни та поняття : сила напруження , витривалість , тонус , втома м'язів , статична та динамічна робота м'язів   .

Обладнання : малюнки підручника , таблиця будова скелета ссавців .
                                      
                                           Хід уроку .

І . Організаційний етап .

ІІ. Перевірка домашнього завдання .
Біологічний диктант
1.Скільки шийних хребців у людини ? ( 7 )
2. За рахунок чого кістка росте у товщину ? (  окістя )
3. Як називають м'язи які виконують спільну роботу ? ( синергісти )
4. Як називаються вигини хребта вперед ? ( лордоз )
5. Які речовини надають кісткам гнучкості ? ( органічні )
6. Які м'язи відносяться до згиначів ? ( двоголові , біцепси )
7.  Скільки ребер у нас вільних ? ( 2 )
8. Записати білки м'язів . ( актин і міозин )
9. Який суглоб утворює стегнова кістка з  кістками тазу . (кульшовий )
10. Яка робота для м'язів є більш важкою і втомливою ? ( статична )
11. Як називається стан незначного напруження м'язів ? ( тонус )
12. Як називається перший шийний хребець . ( атлант )
13. За рахунок чого кістка росте у довжину ? ( хряща )
14. Як називається вигин хребта назад ? ( кіфоз )
15. Якою оболонкою вкриті м'язи . ( фасція )
16. Який хребець не має тіла , а є дві дуги ? ( атлант )
17. Скільки кісточок у зап’ястку ? ( 8 )
18. Як називається другий шийний хребець ? ( епістрофей )

ІІІ. Актуалізація навчальних знань .
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





IV . Мотивація навчальної діяльності .
- У тілі дорослої людини близько 75 кілометрів  нервів.
- Нервові імпульси в людському тілі переміщуються зі швидкістю приблизно 90 метрів за секунду.

V . Вивчення нового матеріалу .
Перед тим як перейти до вивчення нейронів людини, пригадайте, які типи тканин є в організмі людини.                                                                                      Складовими якого типу тканин є нейрони? Чим цей тип тканин відрізняється від інших? Які функції виконує ця тканина?

Нейрони структурна і функціональна одиниця  нервової тканини.


                                                   












               Види нейронів
1.Чутливі ( сенсорні )
2.Рухові  ( моторні )
3.Вставні
Синапси  - для передачі імпульсів з клітини на клітину .  

       










РЕФЛЕКС — відповідь організму на подразнення, що відбувається під контролем нервової системи.
Поняття «рефлекс» було введено в науку в ХVІІ ст. французьким ученим Рене Декартом.
  За біологічним значенням розрізняють такі види рефлексів:
 харчові, оборонні, орієнтувальні, статеві.
За походженням —                                                                                                           вроджені (безумовні) та  набуті  (умовні).
Рефлекторна дуга -  шлях, яким проходять нервові імпульси .



                                
VІ . Узагальнення знань учнів .
1. З яких частин складається нервова система організму людини?
2. Що входить до складу центральної нервової системи?
3. Що входить до складу периферичної нервової системи?
4. Назвіть складові периферичної нервової системи.
5.Що таке нейрон?
6. З яких частин складається клітина нейрона?
7. Як нейрони передають інформацію?
8. Чи можуть нейрони контактувати з багатьма клітинами?
9. Навіщо потрібна мієлінова оболонка?
10. Яку будову має синапс?
11. Які бувають синапси?
12. Яку будову має рефлекторна дуга?
VI І. Підведення підсумків .
Поміркуйте !!!
 Навіщо потрібна рефлекторна дуга?
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють третю  колонку таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?




V . Повідомлення домашнього завдання

§35

0 коммент.:

Загальна кількість переглядів сторінки

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru

Архів блогу

На платформі Blogger.

Архів ↓