Урок №34                                 Біологія 8 клас                                                                                           
Тема : Будова і функції скелетних м'язів .

Мета :

Навчальна : Ознайомити учнів з будовою та функціями скелетних м'язів людини; розкрити їхній взаємозв’язок з нервовою системою та скелетом , значення м'язів для опорно-рухової системи ; дослідити мікроскопічну будову м’язової тканини ; сформувати поняття про основні групи скелетних м'язів .

Розвиваюча : створити умови для розвитку інтелектуальних умінь учнів ; уміння аналізувати,порівнювати, узагальнювати, вирішувати проблему,висувати  гіпотези, виділяти головне, робити самостійні висновки ; створити умови для розвитку умінь учнів  ; продовжити формування уміння працювати з підручником і додатковою літературою .

Виховна :  виховувати  такі якості, як дисциплінованість, організованість, відпо-відальність;   інтерес до предмета біології .


Міжпредметні зв'язки  : основи здоров'я , фізика , хімія .

Терміни та поняття : фасція , міоцит , міофібрила , міозин , актин  .

Обладнання : малюнки підручника , таблиця будова скелета ссавців .
                                   
                                                          Хід уроку .
І . Організаційний етап .

ІІ. Перевірка домашнього завдання .
1.     Порівняйте будову скелета стопи людини і мавпи , у чому різниця і чому ?
2.     Яке значення має для людини найрухливіший палець руки ?
3.     Чому три нижні ребра вільні , не кріпляться до грудини ?
4.     Визначне особливості скелета людини , пов’язані з прямоходінням і працею.

ІІІ. Актуалізація навчальних знань .
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





IV . Мотивація навчальної діяльності .
-         У людини менше м’язів, ніж у гусениці.
-         Людина, яка стоїть, утомлюється більше, ніж та, що йде, бо для підтримки рівноваги в положенні стоячи безупинно працює понад 300 м’язів.
-         Під час посмішки в людини «працюють» 17 м’язів.
-         Фахівці налічують у людини від 400 до 680 м’язів. Загальна маса м’язів у чоловіків становить близько 40 % від маси тіла, у жінок — близько 30 %.

V . Вивчення нового матеріалу .
-Які є види м’язової тканини ?
                                     Будова м’яза
1.Вкриті фасцією
2.Мязові  волокна
3.Міофібрили
4.Білки актин ( тонкий ) і міозин ( товстий )
                                   Форма м'язів
1.Довгі – на кінцівках
2.Короткі – між ребрами , хребцями
3.Широкі – діафрагма .
4. Колові – рот
                                     Види м'язів за функціями
• згиначі — двоголові (біцепс);
• розгиначі — триголові (трицепс);
• відвідні — відводять кінцівку від тіла (середній сідничний м’яз);
·        привідні — приводять кінцівку до тіла
·        синергісти – м'язи які виконують спільну роботу (жувальні м’язи, які за одночасного скорочення з обох боків змикають щелепи, допомагаючи один одному.)
·        антагоністи – м'язи протилежної групи (двоголовий і триголовий м’язи плеча. Перший згинає руку в ліктьовому суглобі, другий — розгинає її.)


VІ . Узагальнення знань учнів .
1. Назвіть основні групи скелетних м’язів.
2. У чому полягає особливість мімічних м’язів?
3. Назвіть м’язи: а) голови; б) тулуба; в) кінцівок.
4. Які функції виконують м’язи живота?
5. Назвіть м’язи, що беруть участь у дихальних рухах.
6. Які м’язи згинають і розгинають руку в ліктьовому суглобі? До якої
групи м’язів вони належать?
7. Які м’язи, що особливо розвинені в людини, дають змогу тримати тіло у вертикальному положенні?

VI І. Підведення підсумків .
Поміркуйте !!!
  Проведіть дослідження, яке доведе або спростує твердження про те,
що до м’язів, які працюють, надходить більше крові, ніж до тих, що не
працюють. В одну руку візьміть еспандер або тенісний м’ячик і стискайте
його протягом 1–3 хв. Іншу руку опустіть донизу. Після закінчення роботи
порівняйте руки за кольором. Сформулюйте висновок.
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють третю  колонку таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





V . Повідомлення домашнього завдання

§31

0 коммент.:

Загальна кількість переглядів сторінки

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru

Архів блогу

На платформі Blogger.

Архів ↓