Урок №27
Біологія 6 клас
Мета:
Навчальна
: Ознайомити учнів з різноманітністю
коренів і типами
кореневих систем ; ознайомити учнів з видозмінами кореня ;
удосконалювати навички роботи з гербарієм рослин .
кореневих систем ; ознайомити учнів з видозмінами кореня ;
удосконалювати навички роботи з гербарієм рослин .
Розвиваюча : Розвивати уміння визначати кореневі системи за зовнішнім виглядом ; розвивати критичне і творче мислення , вміння працювати у парах і групах , спостережливість , вміння роботи з натуральними об’єктами .
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Терміни та поняття: Головний, бічний, додатковий корені , стрижнева та мичкувати коренева система , видозміни коренів .
Обладнання : таблиці «Корінь, його будова», «Видозміни кореня», гербарій рослин з різними кореневими системами, муляжі видозмін кореня ; презентація.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
(Перевірка необхідного на урок)
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності .
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Прочитати листа від дівчинки Марійки.
Шановні учні 6 класу , пише вам дівчинка
Марійка . До мене дійшли слухи , що ви добре знаєте і любите біологію . Допоможіть мені знайти відповідь на два
запитання .
1. Влітку я була у гостях у дідуся з бабусею. У них був великий
город. Бабуся вирощувала на городі багато різних рослин. А я любила допомагати
бабусі. У мене була своя грядка, на якій
я посадила горох. А поруч бабуся
посіяла пшеницю.
Пшениця повинна була дати зернятка для курочок. Щодня я ходила до грядок, але там нічого не зростало. «Може насіння загинуло?» - подумала я . Я розрила землю і побачила, що з круглої горошини з'явилося щось подібне до паросточка , але зростав він не вгору а вниз.
«Значить, це корінець»- вирішила я . «Зарий мене швидше» - раптом почула я тоненький голосок. «Мені дуже незатишно». Пройшов деякий час, і над грунтом на обох грядках зійшли сходи . Коли вони стали великими я знову вирішила поглянути, що ж стало з тонкими корінцями.
Обережно розрила землю і побачила, що в горошини корінь подовжився, став товщим, добре помітним, а від нього, як від стрижня відходить безліч інших коренів. Коріння в пшениці теж виросло, але вони були однакові і їх було дуже багато, цілий пучок.
Пшениця повинна була дати зернятка для курочок. Щодня я ходила до грядок, але там нічого не зростало. «Може насіння загинуло?» - подумала я . Я розрила землю і побачила, що з круглої горошини з'явилося щось подібне до паросточка , але зростав він не вгору а вниз.
«Значить, це корінець»- вирішила я . «Зарий мене швидше» - раптом почула я тоненький голосок. «Мені дуже незатишно». Пройшов деякий час, і над грунтом на обох грядках зійшли сходи . Коли вони стали великими я знову вирішила поглянути, що ж стало з тонкими корінцями.
Обережно розрила землю і побачила, що в горошини корінь подовжився, став товщим, добре помітним, а від нього, як від стрижня відходить безліч інших коренів. Коріння в пшениці теж виросло, але вони були однакові і їх було дуже багато, цілий пучок.
Чому такі різні корені у пшениці і гороха ? Допоможіть з'ясувати .
2. Допоможіть знайти на цих малюнках корінь .
Перед дітьми фотографії рослин : морква , буряк ,
повитиця , баньян , орхідея , петрушка
На яких
фотографіях зображені корені ?
До наших рослин ми повернемось у кінці уроку і
перевіримо , чи правильно ми вказали на корені рослин .
-
Записати тему уроку .
Інтерактивна
методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
|
Про що хочемо дізнатися?
|
Про що
дізналися?
|
ІV. Повідомлення
теми і мети уроку
Види
коренів
-
Діти самостійно читають про
види коренів , підписують малюнок , а потім іде обговорення .
Коренева система – це вся сукупність
коренів рослин .
-
Робота
у групах :
На ваших партах лежать гербарії , визначте яка коренева система у даних
рослин , з яких коренів вона утворена ?
-
Яка коренева система
краще закріплює рослину у ґрунті?
-
Яка коренева система
ефективніше всмоктує поживні речовини з ґрунту? Чому?
-
Згадайте
які функції виконує корінь ?
( Діти дають першу відповідь до листа Марійки )
В залежності від
того , які функції виконує корінь він може видозмінюватись .
Видозміни кореня:
1. Коренеплід — накопичуються запасні поживні речовини . ( буряк, морква, редька, петрушка, редис ) .
А щоб дізнатися у яких рослин коренеплід
відгадайте загадки .
Маленька, червоненька,
Із хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають.
(Редиска)
Ріпу
колись сіяли з рота. Справа в тому, що у ріпи дуже дрібне насіння: у 1 кг їх більше
мільйона, і вручну їх просто не розкидати. Однак і плювати - справа не проста,
тому кращі "плювальщикі" цінувалися і шанувалися в народі.
В полі хороше мені
Зеленіти навесні.
Чим же я — не молодець?
Маю диво-корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор відкладаю.
(Буряк)
Сидить панна у світлиці
молода, червонолиця.
Хто до неї завітає —
вітамінами вгощає. (Морква)
Є сусідонька в морквиці,
худорлява, блідолиця.
Добре знають борщ і юшка,
що сусідку звуть … (петрушка).
Коренеплоди , людини використовує не тільки для приготування їжі , вона ними ще лікується .
- Які корисні та цілющі властивості мають коренеплоди ?
2. Корені-присоски - рослини паразити (повитиця , вовчок соняшниковий , омела).
-
Хто такі паразити ?
3. Опорні корені - кукурудза , баньян .
На городі молода пишні коси розпліта,
у зелені хустинки золоті хова зернинки.
(Кукурудза)
4. Повітряні корені – орхідея .
VІІ. Узагальнення,
систематизація, контроль знань і вмінь учнів
1.Робота у
групах : Упорядкуйте таблицю :
встановіть відповідність між назвами рослин , видозмінами кореня , які їм
властиві , та їх функціями . Ряди з трьох цифр запишіть у зошиті .
Рослини
|
Видозміни
кореня
|
Функції видозмін кореня
|
1.Баньян
|
1.Корені – присоски
|
1.Всмоктування органічних речовин з рослини –
хазяїна
|
2.Буряк
|
2. Повітряні корені
|
2.Запас поживних речовин
|
3.Орхідея
|
3. Опорні корені
|
3. Додаткова підтримка стебла
|
4.Повитиця
|
4. Коренеплід
|
4. Поглинання води з повітря .
|
1.3.3
2.4.2
3.2.4
4.1.1
2. Робота у
парах : Знайти і виправити біологічні помилки в тексті .
Корінь – генеративний орган рослини
. Існують різні види коренів : головний і бічні . Від головного кореня
відходять додаткові .
Сукупність
головного і додаткового кореня – становить кореневу систему . В кореневій
системі усіх рослин можна виділити головний корінь . Стрижнева коренева система
складається з головного і додаткового коренів . Мичкувата коренева система
складається з бічних і додаткових коренів . Опорні корені забезпечують прикріплення рослини до інших рослин, стін і
скель. Рослини , що ростуть на заболочених ґрунтах мають дихальні корені .
3.
Гра хрестики – нулики
Завдання: відшукайте пряму
лінію по горизонталі, вертикалі чи діагоналі у якій розміщені :
Види коренів
причіпки
|
головний
|
коренеплід
|
мичкувата
|
бічні
|
дихальні
|
стрижнева
|
додаткові
|
бульбокорінь
|
Видозміни кореня
мичкувата
|
стрижнева
|
опорні
|
транспортна
|
присоски
|
бічні
|
причіпки
|
головний
|
додаткові
|
VІІІ. Підсумок уроку
Повертаємось до фотографій рослин з яких
починили урок : морква , буряк , повитиця , баньян , орхідея .
На яких
фотографіях зображені корені ?
( Діти дають
другу відповідь на листа Марійки )
Інтерактивна методика
«Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють третю колонку таблиці , проводять обговорення.
Що знаємо?
|
Про що хочемо дізнатися?
|
Про що
дізналися?
|
ІХ. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний
параграф підручника; дати усні відповіді на запитання в кінці параграфа.
Ярлыки:
Конспекти 6 клас
Загальна кількість переглядів сторінки
Навігація ↓
- Вікторини (2)
- Земноводні (4)
- Календарне планування (6)
- Конспекти 6 клас (28)
- Конспекти 7 клас (18)
- Конспекти 8 клас (14)
- Міні-проекти (5)
- Плазуни (1)
- Презентації (5)
- Ссавці (11)
- Цікава біологія (2)
Архів блогу
-
▼
2014
(49)
-
▼
листопада
(23)
- Будова та функції пагона . Лабораторне дослідження...
- Міні-проект з біології "листопад"
- Корінь . Будова і функції . Лабораторне дослідженн...
- Ссавці які здійснюють найдальші міграції
- Білка
- Хутро якого ссавця є найдорожчим?
- Чи завжди у черепахи був панцир ?
- Тканини рослин
- Чи існують "слонові кладовища" ?
- Чи вміють слони плавати ? Як вони п'ють воду і як ...
- Кореневі системи. Видозміни кореня
- Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Од...
- Одноклітинні твариноподібні організми – збудники х...
- МЕТОДИ ВИВЧЕННЯ ОРГАНІЗМІВ . ЗАСТОСУВАННЯ БІОЛОГІЧ...
- Бактерії – будова та процеси життєдіяльності .
- Бактерії роль у природі та житті людини
- Рослина – живий організм
- Ядро клітини .
- Основні органели клітини .
- БУДОВА МІКРОСКОПА
- РІЗНОМАНІТНІСТЬ ЖИТТЯ НА ЗЕМЛІ
- БУДОВА КЛІТИНИ
- ЧОМУ МОЛОКО СКИСАЄ?
-
▼
листопада
(23)
На платформі Blogger.
0 коммент.:
Дописати коментар