Урок №7                                                                                                                           Біологія 7 клас
                                                                   Епіграф до уроку
                                             Немає сумніву, що навряд чи є ще інші тварини, 
                                             які відіграли б настільки важливу роль в історії світу, 
                                             як ці низькоорганізовані тварини.
                                                                                                                   Чарлз Дарвін

Тема : Тип Кільчасті черви . Лабораторне дослідження :Зовнішня будова та рух кільчастих червив (на прикладі дощового черв’яка або трубочника )

Мета :

Навчальна : розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності кільчастих червів , пов’язані з середовищем перебування , виявити риси складності їхньої організації у порівнянні з кишковопорожнинними ; показати їх роль у природі та житті людини ; продовжити формування вмінь та навичок виконання та оформлення лабораторних досліджень .

Розвиваюча : розвивати   мислення , спостережливість , вміння роботи з натуральними об’єктами ;  розвивати систематичність і послідовність мислення.

Виховна : виховувати  такі якості, як дисциплінованість, організованість, відпо-відальність; любов до природи , бажання оберігати її красу ,  інтерес до предмета біології .



Міжпредметні зв'язки  :   природознавство , географія

Терміни та поняття: сегментація тіла, кутикула, шкірно-м’язовий мішок.

Обладнання : таблиці , малюнки , вологі препарати , муляжі , живі черв'яки  .
                                             
                                                           Хід уроку
І. Організаційний момент 
  (Перевірка необхідного на урок)

ІІ. Перевірка домашнього завдання .
1.Назвати загальні ознаки будови типу Кишковопорожнинні .
2.Які життєві форми є Кишковопорожнинних , приклади ?
3. Розповісти про різноманітність медуз .
4. Розповісти про різноманітність поліпів .

ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності .
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





IV.Мотивація навчальної діяльності .
Чарльз Дарвін , який здійснив навколосвітню подорож і побачив безліч дивовижних тварин , не втомлювався спостерігати і захоплюватися поведінкою , здавалося б , цілком звичайного дощового черв'яка . Спробуймо й ми навчитися бачити , поважати та розуміти навіть те , що є під ногами .

V. Вивчення нового матеріалу .
Поміркуйте
Відсік судна – це простір у корпусі, відмежований теплоізоляційними чи водонепроникними перегородками.
-         А чому корпус сучасних морських суден, підводних човнів, космічних кораблів поділений перегородками на відсіки?
-         Які тварини підказали людині цей принцип побудови кораблів, апаратів?
                            Загальна характеристика Типу Кільчасті черви .
1.Тіло поділене на сегменти .
2. Двобічна симетрія
- Яких переваг надає тваринам двобічна симетрія у порівнянні з променевою ?
3. Вкриті шкірно – м’язовим мішком .
4.Є щетинки на кожному сегменті .
5. Здатні до регенерації .
6. Дихають усім тілом .
7. Є замкнена кровоносна система , серця немає .
8. Нервова система : черевний нервовий ланцюжок і нервові вузли .
                                        
                                            Різноманітність кільчастих червів
                                                     Клас малощетинкові
1.Дощовий черв'як
У Карпатах трапляється дощовий черв’як ейзенія субмонтанна, яка здатна світитися
2. Трубочник
3. Австралійський земляний черв'як ( 3м )
                                                   Клас Багатощетинкові
1.Органи руху параподії
2.Нереїс
3. Палоло
4. Піскожил
                                                        Клас П'явки
1.Є дві присоски .
2. У слині є гірудин
Відомий український байкар Микита Годованець в одній із байок так писав про медичну п’явку:
Дорожчий золота, корисний для здоров’я!
Нема йому ціни, як прийде безголов’я!
Коли в людини кров я п’ю, то гірудин їй віддаю.
3. Медична п’явка

VI . Узагальнення знань учнів .
Лабораторне дослідження : Зовнішня будова та рух кільчастих червив на прикладі дощового черв’яка.
                                ЛАБОРАТОРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: живі дощові черв’яки  , фіксований матеріал, макропрепарати, чашки Петрі, фільтрувальний папір, пінцети, лупи.
Хід роботи
1. За допомогою лупи розгляньте особливості зовнішньої будови дощового черв’яка .
2. Покладіть живого дощового черв’яка на аркуш паперу. Прослідкуйте за його рухом. Прислухайтеся до шурхоту, який чути під час рухів дощового черв’яка.
3. Доторкніться пінцетом до живого дощового черв’яка або трубочника. Як тварина відреагувала на дотик?
Давайте повернемось до епіграфа уроку.
— Чи був таки правий Чарлз Дарвін? Доведіть власну думку.

VII. Підсумок уроку
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





VІІІ. Домашнє завдання

0 коммент.:

Загальна кількість переглядів сторінки

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru