Урок №5                                                                                                                          Біологія 7 клас

Тема : Поняття про класифікацію тварин .

Мета :

Навчальна : ознайомити учнів з класифікацією тваринного світу, його різноманітністю, основами систематики .

Розвиваюча : розвивати   мислення , спостережливість , вміння роботи з натуральними об’єктами ;  розвивати систематичність і послідовність мислення.

Виховна : виховувати  такі якості, як дисциплінованість, організованість, відпо-відальність; любов до природи , бажання оберігати її красу ,  інтерес до предмета біології .



Міжпредметні зв'язки  :   природознавство , географія

Терміни та поняття:  систематика тварин, вид.

Обладнання : таблиці , малюнки , вологі препарати , муляжі , опудала .
                                          

                                                     Хід уроку
І. Організаційний момент
  (Перевірка необхідного на урок)

ІІ. Перевірка домашнього завдання .
1. Які системи органів тварин вам відомі?
2. Які функції опорно-рухової системи?
3. Які органи можуть входити до складу травної системи? Яка її роль у забезпеченні нормального функціонування організму?
4. Які функції видільної системи?
5. Які органи дихання мають тварини – мешканці водойм та суходолу?
6. Із чого складається кровоносна система? Які її функції?
7. Які системи органів здійснюють регуляцію життєвих функцій у тварин?
8. Які функції статевої системи?

ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності .

Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





  
IV.Мотивація навчальної діяльності .
За теоретичними підрахунками, на нашій планеті існує майже 8,7 млн. видів живих еукаріотичних організмів. 80% з них до цих пір ще не відкриті. На сьогодні описано всього 12% видів, що становить 953 434 види. І жодний зоолог не зможе дати відповіді на запитання: а скільки ж усього видів тварин, великих і малих, входить до складу фауни нашої планети?                                        Для чого ж потрібно «відкривати» нові види тварин?

V. Вивчення нового матеріалу .
- Яка наука вивчає тварин ?
- Що вивчає систематика ?
- Хто є засновником науки про тварин ?
- Назвати основні одиниці класифікації рослин .

Класифікація рослин:

Відділ  Клас     Родина      Рід      Вид

Класифікація тварин:

Тип     Клас      Ряд  Родина  Рід   Вид
-         

   Чи однакові систематичні одиниці використовують учені, класифікуючи рослини і тварин?
-          Порівняйте їх і визначте, які з них є спільними, а які – відмінними.
-         Що є найменшою одиницею класифікації ?
-         Яка систематична категорія реально існує у природі ?
                 
                                                         Принципи класифікації
1.   Основні категорії тварин : царство, тип, клас, ряд, родина, рід і вид.  
2. Найменшою одиницею класифікації є вид  .
Вид сукупність особин, які мають спільні спадкові особливості будови й життєвих функцій, здатні до вільного схрещування, дають плідне потомство та займають певну територію існування – ареал.
3. Кожен вид має  назву з двох слів  .                                                                            Наприклад, Собака свійський, Ведмідь бурий.
4. Назви видів  записуються латинською мовою.                                                     Наприклад ,
Кіт лісовий записується Felis sylvestris (читається «феліс сільвестріс»).
-         Яке позитивне значення тварин у природі і для людини ?
-         Яке негативне значення тварин у природі і для людини ?
                                     
                                                     Позитивне значення тварин
1. ґрунтоутворення (дощові черв’яки, личинки двокрилих)
2. Запилення квіткових рослин і поширення плодів та насіння (комахи, птахи)
3. Утворення осадкових порід (молюски)
4. Очищення води (тварини-фільтратори)
5. Джерело їжі (кури, кролі)
6. Джерело сировини (віск, пух)
7. Біологічний спосіб боротьби зі шкідниками (їздці, сонечко)
8. Домашні тварини (собаки, кішки)
9. Джерело ліків (бджоли, змії)
                               
                                                      Негативне значення тварин
1. Збудники хвороб (черви-паразити)
2. Переносники збудників хвороб (кліщі, комарі)
3. Шкідники (попелиці, плодожерки)
4. Отруйні тварини (шершні, гадюки)

VI . Узагальнення знань учнів .
1. Що вивчає зоологія?
2. Назвіть основні методи дослідження тварин.
3. Що таке класифікація тварин?
4. Назвіть основні систематичні категорії для класифікації тварин.
5. Наведіть 2-3 приклади значення тварин у природі.
6. Наведіть 2-3 приклади, які ілюструють значення тварин для людини.
7. У яких галузях діяльності людини зоологічні знання мають неабияке значення?
8. Для чого тварин класифікують?
9. Яка роль тварин у природі?

 VII. Підсумок уроку

Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





VІІІ. Домашнє завдання

0 коммент.:

Загальна кількість переглядів сторінки

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru