Урок №6                                                                                                                          Біологія 7 клас

Тема : Тип  Кишковопорожнинні .

Мета :

Навчальна : ознайомити з особливостями будови та способу життя кишковопорожнинних на прикладі прісноводної гідри , її зв’язку з навколишнім середовищем , складність організації у порівнянні з одноклітинними тваринами та споріднення з ними ; розкрити різноманітність кишковопорожнинних , пов’язану з різноманітними умовами життя , значення у природі .

Розвиваюча : розвивати   мислення , спостережливість , вміння роботи з натуральними об’єктами ;  розвивати систематичність і послідовність мислення.

Виховна : виховувати  такі якості, як дисциплінованість, організованість, відпо-відальність; любов до природи , бажання оберігати її красу ,  інтерес до предмета біології .



Міжпредметні зв'язки  :   природознавство , географія

Терміни та поняття:  поліпи , медузи .

Обладнання : таблиці , малюнки , вологі препарати , муляжі , опудала .
                                         
                                                        Хід уроку
І. Організаційний момент
  (Перевірка необхідного на урок)

ІІ. Перевірка домашнього завдання .
1.     Що таке класифікація тварин?  Назвіть основні систематичні категорії для класифікації тварин.
2.     Яке позитивне значення тварин для людини і природи ?
3.     Яке негативне значення тварин для людини і природи ?

ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності .
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?




IV.Мотивація навчальної діяльності .
Які організми створили на Землі найграндіозніше споруди ? Що таке кришталеве м'ясо ? Чи може медуза бути небезпечною ? Уперед ! На вас чекають дивовижні відкриття .

V. Вивчення нового матеріалу .
- Пригадайте яких одноклітинних тварин ми вивчали ?
- Яких багатоклітинних тварин ми вивчали ?
Однієї днини відомий натураліст XVII-XVIII століть Антоні ван Левенгук, розглядаючи водяні рослини за допомогою своїх дивовижних мікроскопів, помітив цікаву тваринку з багатьма щупальцями. Учений замалював цей організм і забув про нього. Тільки через сорок років молодий швейцарський учитель Авраам Трамбле (1710-1784) почав вивчати цю тварину. Як з’ясувалося, її можна розрізати на двісті частин – і з кожної виросте новий організм! Істоту назвали гідрою, тому що схожа на міфічну лернейську гідру.
                                          Групи кишковопорожнинних
                                            


                     Поліпи                                                          Медузи
                     
                     Корали                                                         Аурелія
                     
                     Актинія                                                         Коренерот
                     
                     Гідра
                            
                                     Загальні ознаки кишковопорожнинних
1.Живуть у прісних та солоних водоймах
2. Симетрія тіла Променева (радіальна)
3. Малорухливі  
4. Шари тіла Ектодерма (зовнішній), ентодерма (внутрішній)
5. Простір між шарами тіла Мезоглея
6. Типи клітин Шкірно-мускульні, нервові, жалкі, статеві, травні, залозисті, про-
Міжні.
7. Травна система (ротовий отвір з гастральною порожниною)
8.  Нервова система (дифузна — нервові клітини утворюють сітку)
9. Розмноження Нестатеве  і статеве
10. Здатні до регенерації – відновлення втрачених частин тіла .
                                 Різноманітність кишковопорожнинних
1.     Гідра – прозора 1-3см, хижак , є підошва .
2.     Медуза Аурелія ( вухата медуза ), Коренерот ( небезпечна ) – медузи наших морів .
3.     Найбільша медуза – Ціанея ( щупальця 37 м, купол 2,5 м )
4.     Небезпечні - Морська оса , португальський кораблик ( щупальця 10 м ) , медуза іруканджі ( отрута у 100 разів сильніше ніж у кобри )
5.     М'ясо медуз – кришталеве м'ясо .
Багаторічні спостереження довели, що медузи перед штормом намагаються заховатися в небезпечне місце на великій глибині. Це пов’язано з тим, що медузи можуть сприймати інфразвуки, які поширюються у воді та з’являються за 10-15 годин до шторму. Інфразвук називають «голосом моря».
6.     Актинія – вступає у співжиття з раком самітником ( мутуалізм ).
7.     Корали - Великий Бар’єрний риф біля   Австралії. Він простягнувся на 2 тис. км, а завширшки має 70 км .

VI . Узагальнення знань учнів .
1. За якими рисами виділяють групу кишковопорожнинних?
2. Які системи органів є у кишковопорожнинних?
3. Який взаємозв’язок існує між будовою і функціями клітин кишковопорожнинних?
4. Чим відрізняються поліпи й медузи?
5. Порівняйте гідроїдні, сцифоїдні й коралові поліпи та визначте характерні особ-
ливості їх будови й життєдіяльності.

VII. Підсумок уроку
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





VІІІ. Домашнє завдання

0 коммент.:

Загальна кількість переглядів сторінки

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru