Урок №4                                                                                                                          Біологія 7 клас

Тема : Органи та системи органів тварин .

Мета :

Навчальна: сформувати у учнів поняття про будову органів і систем органів тваринного організму .

Розвиваюча : розвивати критичне і творче мислення , вміння працювати у парах і групах , спостережливість , вміння роботи з натуральними об’єктами ;  розвивати систематичність і послідовність мислення.

Виховна :  виховувати  такі якості, як дисциплінованість, організованість, відпо-відальність; любов до природи , бажання оберігати її красу ,  інтерес до предмета біології .



Міжпредметні зв'язки  :   природознавство , географія , світова література , фізика .                                               

Терміни та поняття:    системи органів – опорно-рухова, травна, дихальна, видільна, кровоносна, нервова, ендокринна, імунна, статева.

Обладнання : таблиці , малюнки , вологі препарати , муляжі , опудала .

Хід уроку
І. Організаційний момент
  (Перевірка необхідного на урок)

ІІ. Перевірка домашнього завдання .
Біологічний диктант
1.Як називається  симетрія  коли через тіло можна провести декілька уявних ліній. (променева)
2.Як називається група клітин , що мають спільне походження , подібні за будовою і функціями . ( тканина)
3. Наука про птахів . ( орнітологія )
4. Який тип живлення у тварин . ( гетеротрофи )
5. З якої тканини у тварин побудовані кістки , кров , хрящі . ( сполучна )
6. Наука про риб . ( іхтіологія )
7. Яка структура клітин відповідає за енергію . ( мітохондрія )
8. Як називається  симетрія  коли через тіло можна провести одну уявну лінію. (двобічна)
9. Яка тканина вкриває організм ззовні і утворює залози . ( епітеліальна )
10. Наука про комах . ( ентомологія )
11. Яка тканина регулює всі функції організму . ( нервова )
12. Яку речовину запасають тварини . ( глікоген )
13. Яка наука вивчає різноманітність тварин . ( систематика )
14. Скільки тканин у тварин . ( 4 )

ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності .
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?




  
IV.Мотивація навчальної діяльності .
Яка армія найбільш дисциплінована і боєздатна ? Гадаю , що це організм . Клітини організовані в тканини й органи , органи – у системи органів , системи органів – у цілісний організм , який швидко і правильно реагує на всі зміни .

V. Вивчення нового матеріалу .
                                                                Клітини
                                           


                                                                Тканини
                                                                
                                                                Органи
                                    
                                                           Системи органів
                                                               Організм

Орган — це частина тіла певної форми, що складається з однакових груп тканин, займає певне положення і виконує одну чи декілька певних функцій.
— Які органи тварин вам відомі? (Учні пропонують варіанти.)
                            Будова і функції систем органів
                                        Опорно – рухова
-         Яка будова опорно-рухової системи ?
1.Кістки і м'язи
     - Які функції виконує опорно – рухова система ?
2. Ф-ції : опора , рух , захист
                                     Травна система
-         Як живляться тварини ?
-         Від чого залежить будова травної системи тварин ?
1.Рот , глотка , стравохід , шлунок , кишечник .
2.Ф-ція : розщеплення поживних речовин .
                                      Дихальна система
-         Які органи дихання ви знаєте ?
-         Які функції дихальної системи ?
1.Легені , зябра , трахеї .
2. Постачання кисню та видалення вуглекислого газу
                                          Кровоносна система
-         Які органи входять до складу кровоносної системи ?
-         Яку функцію виконує кровоносна система ?
1.Серце і судини .
2.Транспорт речовин , теплорегуляція .
                                             Видільна система
1.Нирки
2.Виведення продуктів обміну .
                                             Статева система
-         Яка роль статевої системи ?
1.Статеві залози та статеві органи .
2. Ф-ція : розмноження .
                                               Нервова система
1.Головний і спинний мозок .
2. Ф-ція : регуляція життєдіяльності .
                                                   Органи чуттів
1.Орган зору , слуху , нюху , смаку .
2. Сприйняття подразнень .

VI . Узагальнення знань учнів .
1. Які системи органів тварин вам відомі?
2. Які функції опорно-рухової системи?
3. Які органи можуть входити до складу травної системи? Яка її роль у забезпеченні нормального функціонування організму?
4. Які функції видільної системи?
5. Які органи дихання мають тварини – мешканці водойм та суходолу?
6. Із чого складається кровоносна система? Які її функції?
7. Які системи органів здійснюють регуляцію життєвих функцій у тварин?
8. Які функції статевої системи?
- Поміркуйте, що спільного й відмінного між органом й органелою.
- Чому жоден орган багатоклітинної тварини не працює сам по собі, а зв’язаний з іншими органами й підпорядкований усьому організму?

VII. Підсумок уроку

Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?




VІІІ. Домашнє завдання


0 коммент.:

Загальна кількість переглядів сторінки

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru