Урок   №21                   Біологія 7 клас                                                                               
Тема : Кісткові риби .

Мета :

Навчальна : розкрити особливості організації та процесів життєдіяльності кісткових риб , пов’язані з існуванням у водному середовищі ; ознайомити учнів з різноманітністю кісткових риб ; порівняти особливості будови кісткових і хрящових риб .

Розвиваюча : розвивати   мислення , спостережливість , вміння роботи з натуральними об’єктами ; вміння порівнювати, узагальнювати , розвивати систематичність і послідовність мислення.

Виховна : виховувати  такі якості, як дисциплінованість, організованість, відпо-відальність; любов до природи , бажання оберігати її красу ,  інтерес до предмета біології .


Міжпредметні зв'язки  :   природознавство , географія .

Обладнання : таблиці , малюнки .
                                          Хід уроку
І. Організаційний момент
  (Перевірка необхідного на урок)

ІІ. Перевірка домашнього завдання .
1.Робота по карточкам .
2. Робота з систематикою .
3. Розповісти про особливості будови Хрящових риб .
4. Яка будова мозку у риб ?
5. Розповісти про акул .
6. Розповісти про скатів .

ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності .
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





IV. Мотивація навчальної діяльності .
Коли спостерігаємо за акваріумними рибами , або рибами , що плавають в озері , виникає багато питань . Що вони розуміють , а що ні ? Чому їх називають холоднокровними ? Дивовижні істоти , які панують у воді , викликають почуття захоплення не тільки тому , що мають унікальні пристосування до водного середовища існування , а тому , що їхні предки почали робити перші кроки на суходолі .

V. Вивчення нового матеріалу .
                                Загальні ознаки кісткових риб
-         З яких відділів складається тіло риби ?
-         Чим вкрите тіло риби ?
-         Яке значення луски і слизу для риби ?
-         Якого кольору спина і черевна частина окуня ?
1.Є зяброві кришки .
- Яке значення плавців для риби ?
2. Плавці парні грудні і черевні – підтримують рівновагу ,
                 непарні – анальний і спинний .
3. Є зяброві кришки і плавальний міхур .
4. Серце двокамерне , одне коло кровообігу  ,  у серці венозна кров .
- Яка будова головного мозку ?
- Які органи виділення у риби ?
- Які органи чуттів у риб ?
                                 Різноманітність кісткових риб
                                             Осетрові
1.Білуга , Стерлядь .
2. Дають чорну ікру .
3. Скелет хрящовий .
                                         Оселедцеподібні
1.Анчоус ( хамса ) , тюлька , сардина .
2. Бічна лінія відсутні .
                                         Лососеподібні
1.Форель , горбуша .
2.Дають червону ікру .
3. Є жировий плавець .
                                        Коропоподібні
1.Карась , сом , золота рибка , вугор ( 350В )
2. Є глоткові зуби .
                                        Окунеподібні
1.Тунець (3м ) , меч-риба ( швидкість 130 км/год ) , анабас .
2.Плавці з колючками .
- Розповідь про кистеперих риб , рибу місяць .

VI . Узагальнення знань учнів
1.Які ознаки хрящових і кісткових риб мають осетроподібні ?
2. Назвати ряди кісткових риб .
3. Чому взимку на водоймах потрібно робити ополонки ?
4. Що відрізняє у будові кісткових риб від хрящових ?
5. Що спільного у будові кісткових риб і хрящових ?

VIІ. Підсумок уроку
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють останню колонку таблиці
Що знаємо?
Про що хочемо дізнатися?
Про що
дізналися?





VІІ. Домашнє завдання .

0 коммент.:

Загальна кількість переглядів сторінки

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru