Урок №5
Біологія 6 клас
зводиться будинок рослини
К.
Тимірязєв
Тема : Клітина – одиниця будови організмів . Історія вивчення клітини .
Мета
:
Навчальна : формувати знання учнів про клітинну
будову організмів ; познайомити учнів з історією дослідження клітини ;
розглянути основні положення клітинної теорії.
Розвиваюча : розвивати пізнавальний інтерес , уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки, розвивати монологічне мовлення учнів, удосконалюючи техніку публічних виступів ; розвивати інтерес до предмета біології .
Виховна : виховувати у учнів допитливість , любов до живої природи , комунікативні навички , повагу і любов один до одного і до живих організмів; виховувати учнів на основі самовідданої праці вчених.
Міжпредметні
зв'язки : історія
, природознавство , географія .
Терміни і поняття : цитологія , клітинна теорія .
Обладнання : мікроскоп , лупа , плакати з зображенням вчених .
Хід уроку
І.
Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1.Назвати методи біології . Дати їм
характеристику .
2. Де потрібні знання з біології .
3. Чому біологію називають наукою
майбутнього ?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Російський вчений К.А.Тимірязєв
наголошував : « Переконатися в тому , що рослина складається з клітин , можна
за допомогою простих засобів . Придивіться, наприклад , до тонкої скибки
стиглого кавуна і ви побачите , що вона складається з дуже розсипчасто
зв’язаних між собою пухирців , які нагадують ікринки чи бісер . Це – клітинки ,
які в м’якоті зрілих плодів зазвичай втрачають взаємозв’язки , стають вільними
.
IV. Вивчення нового матеріалу
Питання до класу
-
Що
таке клітина ?
Клітина
– це найменша жива система , яка може
здійснювати життєві функції у рослин , тварин , грибів і бактерій .
Клітина – це цікавий, дивовижний і загадковий світ, який характерний для
будь-якої живої істоти, виключаючи віруси. Але розгадати таємниці клітини
вдалося лише завдяки винаходу першого
мікроскопа. Історія вивчення клітини нерозривно пов'язана з розвитком
мікроскопічної техніки і методів дослідження. Винахід мікроскопа привів до
поглибленого вивчення органічного світу.
1. У 1665 році
англійський природодослідник Роберт Гук, розглядаючи зріз кори коркового дуба
під вдосконаленим ним мікроскопом побачив утворення, що нагадують бджолині соти
. Описуючи побачене Гук використовував слово «келл», що на англійській означає «камера», «осередок». На українську
мову термін був переведений як КЛІТИНА. Роберт Гук – відкрив клітину.
2.У
період з 1676 по 1719 р. сучасник Гука голландський купець Антоні ван Левенгук
завоював славу ученого і подарував науці найбільше відкриття. Він удосконалив
мікроскоп Гука і створив лінзи що дають збільшення в 100-300 разів і відкрив
світ одноклітинних організмів.
Левенгук писав «О еврика! Люди, що я бачу! У цій маленькій крапельці води
зустрівся мені цілий світ маленьких живих істот. Світ, який важко зрозуміти і
пояснити. Ці маленькі звірятка були дуже забавні, вони перекидалися, стрибали,
пустували і були дуже щасливі в житті.»
Та і за формою «звірятка» були досить симпатичні: кульки, спіральки,
палички, то по одній крутилися, то по 2-3 в зрозумілому тільки для них танці.
Опис цих «звіряток» здобули голландцеві світову популярність, спонукали
інтерес до вивчення живого світу.
Антоні ван Левенгук –
створив власний мікроскоп і відкрив одноклітинні організми.
3. У 1831 році шотландський ботанік Роберт Броун
вперше описав ядро в рослинній клітині.
4. 1838 р. Німецький
ботанік Маттіас Шлейден прийшов до висновку, що тканини рослин складаються з
клітин.
5. 1839 р. Німецький фізіолог Теодор Шванн видав
книгу «Мікроскопічні дослідження про відповідність в структурі і зростанні
тварин і рослин», в якій сформулював висновок про те, що клітина є структурною
і функціональною одиницею живих організмів. Це уявлення і отримало назву теорії
Шванна-Шлейдена.
1839 рік Шван і
Шлейден – сформулювали клітину теорію
6. Важливий внесок у
створення клітинної теорії ще одного вченого – Рудольфа Вірхова . Він уперше
встановив , що клітини здатні розмнжуватись .
V.
Узагальнення знань учнів
1. Які основні етапи розвитку науки –
цитології ?
2. Без якого приладу був би неможливий
розвиток цитології? Чому ?
3. Які положення клітинної теорії
сформулювали Шван і Шлейден ?
VI
. Підведення підсумків .
Поясніть епіграф нашого уроку
Клітини
є цеглинками , з яких зводиться будинок
рослини
К. Тимірязєв
VII.
Повідомлення домашнього завдання .
Ярлыки:
Конспекти 6 клас
Загальна кількість переглядів сторінки
Навігація ↓
- Вікторини (2)
- Земноводні (4)
- Календарне планування (6)
- Конспекти 6 клас (28)
- Конспекти 7 клас (18)
- Конспекти 8 клас (14)
- Міні-проекти (5)
- Плазуни (1)
- Презентації (5)
- Ссавці (11)
- Цікава біологія (2)
Архів блогу
-
▼
2014
(49)
-
▼
жовтня
(11)
- МІНІ-ПРОЕКТ З БІОЛОГІЇ "ЧОМУ СКИСАЄ МОЛОКО "
- ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ "ВИДИ ПЛОДІВ"
- ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ "КОМАХИ З ПОВНИМ ПЕРЕТВОРЕННЯМ"
- КЛІТИНА - ОДИНИЦЯ БУДОВИ ОРГАНІЗМІВ . ІСТОРІЯ ВИВЧ...
- ОЗНАКИ ЖИТТЯ
- БІОЛОГІЯ - НАУКА ПРО ЖИВУ ПРИРОДУ
- ЧИ ЗАХИЩАЄ ПРАЙД( СІМ'Я ) СВОЇХ СТАРИХ І ХВОРИХ ОС...
- ЧИМ ЖИВЛЯТЬСЯ ЛЕВИ ?
- ЧОМУ ЛЕВА НАЗИВАЮТЬ ЦАРЕМ ЗВІРІВ ?
- ЩО ТАКЕ БИВНІ СЛОНА І МОРЖА ?
- БІОВІКТОРИНА №1
-
▼
жовтня
(11)
На платформі Blogger.
0 коммент.:
Дописати коментар