Урок №34 Біологія 8 клас
Тема : Будова і функції скелетних м'язів .
Мета :
Навчальна : Ознайомити учнів з будовою та
функціями скелетних м'язів людини; розкрити їхній взаємозв’язок з нервовою
системою та скелетом , значення м'язів для опорно-рухової системи ; дослідити
мікроскопічну будову м’язової тканини ; сформувати поняття про основні групи
скелетних м'язів .
Розвиваюча : створити умови для розвитку
інтелектуальних умінь учнів ;
уміння аналізувати,порівнювати, узагальнювати, вирішувати проблему,висувати
гіпотези, виділяти головне,
робити самостійні висновки ; створити умови для розвитку умінь учнів ; продовжити формування уміння працювати з
підручником і додатковою літературою .
Виховна : виховувати такі якості, як дисциплінованість,
організованість, відпо-відальність;
інтерес до предмета біології .
Міжпредметні зв'язки :
основи здоров'я , фізика , хімія .
Терміни та поняття : фасція , міоцит ,
міофібрила , міозин , актин .
Обладнання : малюнки підручника , таблиця
будова скелета ссавців .
Хід уроку .
І . Організаційний
етап .
ІІ. Перевірка
домашнього завдання .
1.
Порівняйте будову скелета стопи людини і мавпи , у
чому різниця і чому ?
2.
Яке значення має для людини найрухливіший палець
руки ?
3.
Чому три нижні ребра вільні , не кріпляться до
грудини ?
4.
Визначне особливості скелета людини , пов’язані з прямоходінням
і працею.
ІІІ. Актуалізація
навчальних знань .
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні
заповнюють перші дві колонки таблиці
Що знаємо?
|
Про що
хочемо дізнатися?
|
Про що
дізналися?
|
IV . Мотивація навчальної діяльності .
-
У
людини менше м’язів, ніж у гусениці.
-
Людина,
яка стоїть, утомлюється більше, ніж та, що йде, бо для підтримки рівноваги в
положенні стоячи безупинно працює понад 300 м’язів.
-
Під
час посмішки в людини «працюють» 17 м’язів.
-
Фахівці
налічують у людини від 400 до 680 м’язів. Загальна маса м’язів у чоловіків становить
близько 40 % від маси тіла, у жінок — близько 30 %.
V . Вивчення нового матеріалу .
-Які є види м’язової тканини ?
Будова м’яза
1.Вкриті фасцією
2.Мязові волокна
3.Міофібрили
4.Білки актин ( тонкий ) і міозин ( товстий )
Форма м'язів
1.Довгі – на кінцівках
2.Короткі – між ребрами , хребцями
3.Широкі – діафрагма .
4. Колові – рот
Види м'язів за функціями
• згиначі — двоголові (біцепс);
• розгиначі — триголові (трицепс);
• відвідні — відводять кінцівку від тіла (середній сідничний м’яз);
·
привідні
— приводять кінцівку до тіла
·
синергісти
– м'язи які виконують спільну роботу (жувальні
м’язи, які за одночасного скорочення з обох боків змикають щелепи, допомагаючи
один одному.)
·
антагоністи
– м'язи протилежної групи (двоголовий і
триголовий м’язи плеча. Перший згинає руку в ліктьовому суглобі, другий —
розгинає її.)
VІ . Узагальнення знань учнів .
1. Назвіть основні
групи скелетних м’язів.
2. У чому полягає
особливість мімічних м’язів?
3. Назвіть м’язи:
а) голови; б) тулуба; в) кінцівок.
4. Які функції
виконують м’язи живота?
5. Назвіть м’язи,
що беруть участь у дихальних рухах.
6. Які м’язи
згинають і розгинають руку в ліктьовому суглобі? До якої
групи м’язів вони
належать?
7. Які м’язи, що
особливо розвинені в людини, дають змогу тримати тіло у вертикальному
положенні?
VI І. Підведення підсумків .
Поміркуйте
!!!
Проведіть
дослідження, яке доведе або спростує твердження про те,
що
до м’язів, які працюють, надходить більше крові, ніж до тих, що не
працюють.
В одну руку візьміть еспандер або тенісний м’ячик і стискайте
його
протягом 1–3 хв. Іншу руку опустіть донизу. Після закінчення роботи
порівняйте
руки за кольором. Сформулюйте висновок.
Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися –
Дізналися»
Учні заповнюють третю колонку таблиці
Що знаємо?
|
Про що хочемо дізнатися?
|
Про що
дізналися?
|
V . Повідомлення домашнього завдання
§31
Ярлыки:
Конспекти 8 клас
Загальна кількість переглядів сторінки
Навігація ↓
- Вікторини (2)
- Земноводні (4)
- Календарне планування (6)
- Конспекти 6 клас (28)
- Конспекти 7 клас (18)
- Конспекти 8 клас (14)
- Міні-проекти (5)
- Плазуни (1)
- Презентації (5)
- Ссавці (11)
- Цікава біологія (2)
Архів блогу
-
▼
2017
(19)
-
▼
лютого
(19)
- Червонокнижні птахи
- Пам'ятники птахам
- Свято зустрічі птахів.Різноманітність птахів
- Сценарій свята зустрічі птахів у школі
- Будова та функції кровоносних судин . Рух крові по...
- Перша допомога при кровотечах . Серцево – судинні ...
- Виділення кінцевих продуктів метаболізму – важливи...
- Зорова сенсорна система людини . Лабораторне дослі...
- Загальна характеристика сенсорних систем організму...
- Захворювання органів сечовидільної системи та проф...
- Будова шкіри та її функції
- Головний мозок людини : стовбурова частина , мозоч...
- Робота м'язів та причини їхньої втоми . Лабораторн...
- Будова і функції скелетних м'язів
- Будова нервової ситеми людини . Центральна і периф...
- Переможці паралельного світу
- Соматична та вегетативна нервова система
- Профілактика захворювань нервової системи
- Організм людини як біологічна система
-
▼
лютого
(19)
На платформі Blogger.
0 коммент.:
Дописати коментар